Ekonomi

Borsa İstanbul, günün siyasi gelişmelerine olumlu tepki verdi

Investing.com – Borsa İstanbul’un haftaya olumlu başlamasının ardından gün boyu alımlar devam etti.

Öğleden sonra yaşanan siyasi trafikte Uygun Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yeniden masaya oturacağı haberiyle piyasa bu gelişmeyi olumlu fiyatladı ve borsada yukarı yönlü ivme devam etti. son saatte BİST 100 endeks günlük %3,5’lik fiyat artışıyla 5.400 sınırına yükseldi. Cuma günü yüzde 3’lük kısa bir gerileme yaşayan endeks, Akşener’in masadan çekildiğini açıklamasının ardından kapanışta günlük kaybını yüzde 0,92’ye kadar çekti.

Sektörel bazda bakıldığında, Borsa İstanbul’un bugünkü yükselişinde bankalar başrolü oynadı. Bankacılıkendeks %8 artarak 4.720 puan seviyesine yükseldi ve Ocak ayının son haftasında başlayan düşüşün etkisiyle kayıplarını toparladı.

Bankalardaki hızlı yükseliş finans indeksi daha yüksek. Buna göre finansallar %5’e yakın artışla en yüksek fiyat kazanan endekslerin ortasında yer aldı. HoldingVe makinelerYüzde 4 artışla öne çıkan bölümler de oldu.

Borsa İstanbul’da bugün olumsuz devam eden tek bölüm spordevam ederken. maden ürünleri, basit metallerVe Bilişim TeknolojileriÖte yandan bugün hafif pozitif yatay seyreden endekslerin ortasında yer alıyor.

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında bankalar ilk sırada yer alıyor. Son duruma göre (IS: ISCTR), (İŞ: YKBNK), (İŞ: AKBNK), (İŞ: TSKB) ve bir: GARANTİ ), en yüksek getiri sağlayan hisseler. Anın prestijiyle az sayıda hisse negatif seyrini sürdürürken, KMPUR %4 düşüşle piyasanın oldukça hareketli hissesi oldu. (İŞ: EGEN), (İŞ: TSPOR), (İŞ: BRYAT), (İŞ: SEÇ), (İŞ: AKŞA), (İŞ: BENİM BUC’UM) ve bir: KRDMD) ise satışlarla birlikte hafif hareket eden hisselerdi.

Gün sonunda Borsa İstanbul genelinde hatasız KBYO, BVSAN, MARKA, ASTORVe UZERBbugün tavan fiyata ulaşan hisselerin ortasında yerini aldı. ULUSÖte yandan son bir saatte taban fiyattan işlem gören tek hisse senedi olarak devam ediyor.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünün borsa yorumundasöz konusu:

Dış piyasalarda Çin endeksleri dışında Asya endeksleri haftanın ilk gününü pozitif kapattı. Avrupa endeksleri gün içi süreçlerde genel olarak olumlu bir görünüme sahipken, FTSE 100, piyasadan negatif ayrışarak yarım puanlık düşüşe sahip.

ABD endeksleri geçen haftayı alıcılı kapattı. Öte yandan, ABD piyasası açılışı öncesi vadeli endekslerde ılımlı alımlar devam ediyor. Avrupa vadelileri DAX vadeli işlemleriolumsuz bir görünüme sahiptir.

Author: Günay Caymaz

mengenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu