Haber

NATO lideri Stoltenberg: İsveç ile Türkiye arasındaki müzakerelerde ilerleme var

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye ile müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Stoltenberg, niyetinin İsveç’in Temmuz ayında yapılacak NATO zirvesi öncesinde Finlandiya ile ittifaka katılması olduğunu belirtti.

Reuters’e konuşan Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve üç ülke temsilcilerinin Mart ayı ortasında Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geleceğini duyurdu.

İsveç’teki Kuran yakma eylemlerinin ardından Türkiye’nin müzakereleri dondurdu.

Reuters, Stoltenberg’in önceki açıklamalarına göre bu kez daha umutlu bir ruh hali içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Stoltenberg, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş depremlerinin ardından Türkiye’yi ziyaret etti ve bu ziyarette İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için diplomasi yürüteceğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından iki ülke NATO üyeliği için başvurdu ancak Türkiye, güvenlik riski olarak gördüğü YPG ve Gülen örgütünü destekledikleri gerekçesiyle İsveç ve Finlandiya’nın katılımını onaylamadı.

Helsinki ve Stockholm hükümetleri arasında imzalanan üçlü mutabakat muhtırasının ardından NATO üyelik müzakerelerinin başlamasına yeşil ışık yakan Ankara, daha sonra bu iki ülke görevlerini yerine getirmediği için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapması gereken oylamayı erteledi. kelimeler.

Türkiye dışında İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini onaylamayan tek NATO üyesi Macaristan.

Macaristan’ın ayrıca Rusya ile diğer NATO üyelerinden daha iyi bağlantıları var.

Ancak Macar basınında çıkan haberler, parlamentonun İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini Mart ayında onaylayabileceğini gösteriyor.

Stoltenberg ayrıca üyelik süreci kapsamında iki ülkeye hem ABD hem de diğer bazı NATO müttefikleri tarafından çeşitli garantiler verildiğini ve bu nedenle bu iki ülkenin Rusya’dan rastgele bir tehdide maruz kalmasının mümkün olmadığını söyledi. .

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce bu iki ülkenin üyeliğinin kendileri için bir tehdit oluşturmayacağını ancak NATO’nun bu ülkelere askeri yığınak yapması halinde karşılık vereceklerini belirtmişti.

İsveç’in Rusya ile rastgele bir toprak sonu yok.

Anakara Rusya ile NATO ülkeleri arasındaki kara ucu, yalnızca Estonya, Letonya ve Norveç’in uçlarında yer almaktadır.

Ancak Finlandiya’nın Rusya ile 1.340 kilometrelik uzun bir sonu var.

Helsinki ittifaka dahil edilirse bu sınır en uzun NATO-Rusya sınırı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu